fbpx
Włoskie tradycje Makaruna
22 maja 2017, author: Iga Tymczyszyn

Włoskie tradycje Makaruna

Jeśli chodzi o makarony, wybieramy tylko te najlepszej jakości. Właśnie dlatego Makarun serwuje Wam makarony sprowadzane prosto z serca Włoch, gdzie są one daniem narodowym. Mamy dla was porcję wiedzy na temat makaronowej historii. Doskonały smak włoskich makaronów nie jest bowiem dziełem przypadku.

Włochy, nazywane przez niektórych ojczyzną makaronów, są ich największym producentem na świecie. Przywiązanie do tradycji sprawia, że na włoskich stołach królują tylko naturalnie wytwarzane specjały. Pierwsza wzmianka o włoskich makaronach pochodzi już z XIII wieku, kiedy Marco Polo przywiózł go z Chin. Jednak naczynia do podawania makaronu datuje się już na III wiek p.n.e, a sam Cyceron zachwalał Lagana (pierwowzór dzisiejszej Lazanii) już na 100 lat przed Chrystusem. Wtedy też Rzymianie udoskonalali narzędzia, naczynia i techniki wytwarzania makaronu do Lazanii. Samo pojęcie makaron pojawiło się w tekstach rzymskich pisarzy w pierwszych tysiącleciach naszej ery. Bartolomeo Platina, bibliotekarz Biblioteki Watykańskiej pisał o makaronach z serem, które są dziedzictwem kuchni genueńskiej i neapolitańskiej. Danie to było podstawą codziennej diety mieszkańców tych miast.

Wielka miłość do makaronów zaowocowała udoskonalaniem metod jego wytwarzania, dążąc do perfekcji. Makarony, pierwotnie popularne jedynie we włoskiej i europejskiej kuchni, w XX wieku zawędrowały do Stanów Zjednoczonych za sprawą włoskich emigrantów i szybko zdobywając popularność na cały świat. To dzięki temu Makarun może zaoferować wam dziś doskonałej jakości dania.

Obecnie dostęp do makaronów z całego świata jest nieograniczony, jednak to produkty made in Italy uznawane są przez wszystkich za te najlepsze. Dlatego to właśnie one są podstawą menu Makaruna. Przyczyną ich sukcesu jest świetna jakość. Włoskie makarony produkowane są według specjalnych kryteriów i norm, określonych przez prezydencki dekret. Mówi on, jakie cechy musi posiadać każdy makaron. Surowce muszą być najwyższej jakości, technologia dostosowana do przemiału pszenicy durum na semolinę, a mąka powinna spełniać wyznaczone kryteria. Kontrolowana jest zawartość białka, wody oraz celulozy.

Makaron oceniany jest pod kątem barwy, elastyczności, zapachu oraz smaku. Dozwolone są jedynie składniki naturalne, niezbędne do wytworzenia makaronu. Regulacja jest tak szczegółowa, że określa nawet sposób pakowania makaronu.

Jak widać, we Włoszech makarony otacza się szczególnym zainteresowaniem. Włosi nadali swojemu narodowemu daniu nawet własne święto. Światowy Dzień Makaronu (World Pasta Day) przypada na 25 października i obchodzony jest od 1995 roku podczas World Pasta Congress w Rzymie. Jest to czas, kiedy smakosze dyskutują o kulinarnych nowinkach, dzielą się pomysłami na nowe dania, wymieniają doświadczeniami i co najważniejsze, cieszą się jego smakiem. Na szczęście w Makarunie obchodzimy takie święto codziennie, dzieląc się z wami włoską nutą naszej ulubionej potrawy.